Toplum & Düşünce T. Suat Demren - 26 Eylül 2007 08:51 pm

Değişim

Alev Alatlı ‘Mahalle baskısı’ deveyse… başlıklı güzel bir yazı yazmış.

Buralarda konuşurken bireyciliği, liberal siyaset ve ekonomiyi gerekli gördüğümüze dair yazılar yazıyoruz.

Bu, eskiyi beğenmemekten, kötü görmekten, yeniyi çok daha iyi bulmaktan falan değil, siyasal ve ekonomik sistemlerdeki evrimin geri döndürülemez bir hızla devam etmesinden ve toplumları etkilemesinden kaynaklanıyor. Yani bunu durdurmanın imkansızlığından bahisle; değerlerimizi korumaya, onları ileriye taşımaya çalışarak ve bu değerleri yeni durumla etkileşime geçirerek  ‘reel hali’ mümkün olan oranda dönüştürme çabasında olunması gerektiğini savunuyoruz.

“Bu gerekli mi?” diye sorulabilir elbet, ama yeni olan öyle hızlı ve etkili yayılıyor ki entegre sorunu yaşadığınız zaman eskiyi koruyamadığınız gibi yeniyi de kaçırıp zamanın dişlileri arasında tozduman oluyor, o içine kapattığınız geleneği/kültürü gettolaştırıp yaşanmaz hale getiriyor, ’soğuk gerçeklik’le karşılaşan nesilleri bunun karşısında kaybetmeye zorluyorsunuz.. Vesaire..

Neyse, Alev Hanım’ın yazısını buradan okuyabilirsiniz.

4 Responses to “Değişim”

 1. on 26 Eylül 2007 at 21:40 1.çuvaldız

  Yazıyı okudukça akılma çapraz kur geldi; x usd = x euro= x ytl.
  Özsaygı – ahlak =x ytl
  Alev hanım’ın dediği fil’i bu denklem temsil ediyor olsa gerek.

 2. on 26 Eylül 2007 at 22:17 2.Bulent Murtezaoglu

  Saut bey,

  Buralarda konuşurken bireyciliği, liberal siyaset ve ekonomiyi gerekli gördüğümüze dair yazılar yazıyoruz.

  Ben sizi o konuda ‘taraf’ gormuyorum o kadar. Yani ‘gerekli’den ziyade, madem arzu edilen prensip sudur o prensibin gerektirdigi de budur seklinde yaziyorsunuz.

  Bu ‘mahalle baskisi’ isinde olan karindan konusma, baskinin amaci olacagi tahmin/farz/iddia edilen dindarliktan dolayi ortunmeye karsi dogrudan konusacak yuregin ve samimiyetin insanlarda olmamasindan kaynaklaniyor galiba. Yani baskinin baski olmasi ile ilgili veya ona karsi degil konusulanlar aslinda. Ben bunu herkes tahmin ediyor ama konusmuyor diye dusunuyordum. Simdi Alatli da mudahil olunca belki oyle degildir diye yazayim dedim. Yanlis mi dusunuyorum?

  Ben asil Serif Mardin’in buna hemen izin verilmeli ama kadinlar icin endiseliyim gibi seyler soylediginde tam neden bahsettigini merak ediyorum. Insanlar Malezya gezisinden donunce onu da yazarlar belki.

  (Bu arada Muzmin beyin orada Melazya laklaki yaptik biraz. Sahibi olmadigim yere davet edeyim, nasil olsa ‘ayip’ diyeni ‘baski yapma’ diye susturabilirim. Bekleriz, buyurun:
  http://muzminanonim.blogspot.com/2007/09/tebih-tercme-ve-art-niyet.html )

 3. on 26 Eylül 2007 at 23:14 3.T. Suat Demren

  Bülent Bey,

  Evet, karından konuşma konusunda haklısınız, herkes elinin ucuyla tutmuş, topluma bakıp bakıp işlerine gelen noktadan alıp “öyledir” ya da “yok öyle değildir” diye ortalıkta geziniyor.

  Mahalle baskısı başlıklı yazıyı yazarken yazıma “bunun iyi ya da kötü olduğundan tamamen bağımsız bir şekilde yazıyorum” diye bir şerh düşme gereği hissetmiştim. Olguları değil de değerleri ve yaşama bakışları tartıştırıyoruz, bu anlamlı değil bence.

  Alatlı dahil oldu, ama kaç kişi var böyle yazan? Belki tartışıldıkca artar, bilmiyorum.

  Şerif Mardin Hoca’yı konuştuğuna pişman ettiler, adam zaten az konuşuyordu bundan sonra hiç konuşmaz herhalde.

  Aslında çıkıp tekrar bir röportaj vermesi gerek. Bu içerik açısından gerekli değil belki düşünceleri ortada ama malum mesele gündem meselesi, farklı kelimelerle tekrar anlatırsa duruluruz biraz..

  Sahibi olmadigim yere davet edeyim, nasil olsa ‘ayip’ diyeni ‘baski yapma’ diye susturabilirim. Bekleriz, buyurun:

  :-)) est, geliriz, geliyoruz zaten.. Teşekkürler.

 4. on 27 Eylül 2007 at 18:57 4.Gazanya

  Mahalle baskısı nasıl da gündeme oturmuş… Her yazının bir köşesinde mutlaka bu terim geçiyor. Mahalle baskısını az çok çözdük de şu medya baskısını ne yapacağız??

Trackback This Post | Subscribe to the comments through RSS Feed

Önemli

Blog sahibinin yazı ve yorumlarının dışındaki tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri blog sahibinin benimsediği anlamına gelmez.

Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederim.

Siz de düşüncelerinizi paylaşın


Kapat
E-posta ile paylaş