Random header image... Refresh for more!

Ağzına Sağlık

Daha önce onun Selahaddin Duman olduğunu sanmış, müstear isimle bir de “kadın” kimliği ile yazdığını düşünmüştüm. Bir elinde cımbız, bir elinde ayna bir tipleme gelmişti bana. Yazılarını okuyordum baştan, ama bu intibayı edindiğim için okumayı bırakmış, uzun süredir takip etmiyordum. Ta ki seçimlerden 3 ay öncesine kadar.

Vatan’da yazan Tuğçe Baran’dan söz ediyorum. Ben ona “ehl-i vicdan” diyorum. İncik boncuk yazan bir kadını çileden çıkartan hassasiyette bir vicdanı var onun.

Ne bu vicdanı çileden çıkartan şey? Tabii ki yapılan aşağılık ayrımcılıklar. Paranoyalar. “Bana hayat tarzı dayatabilir bu örümcekler” diye.. diye.. diye…. Hayat tarzı dayatımının âlâsını yapanlar. Hem tekmeleyip hem de “ne vuruyorsun” diye avaz avaz bağıranlar.. Bunu kendilerine verilmiş bir hak olarak görenler. Bu tiksindirici hali normal zannedenler, dahası bizim de normal görmemizi isteyenler.

Tuğce Baran bugün köşesinde, yazdığı bu tür yazılarından dolayı kendisine sorulan “Hayırdır ne iş, ne bu iktidar yalakalığı, halk yalakalığı” sorusuna cevap vermiş.

Pek de güzel cevap vermiş. Kafalara vurur gibi yapmış, anlayanı, içinde vicdana dair kırıntı taşıyanları utançtan yerin dibine sokacak tarzda yazmış. Hürriyet’in reklamında “70 milyonluk Türkiye ailesi”nde, başörtülü birisini bulundur(a)mayan zihniyetin, bu dışlayıcı, aşağılayıcı, görmezden gelici tavrını yüzlerine tokat gibi vura vura yazmış..

Buyrun okuyun

Share on Facebook

11 comments

1 BetüL { 07.31.07 at 12:55 }

Kanadaya ilk geldigimde sasirmistim.

Yuzde bilmemkaci musluman bir milletin yuzde bilmem kaci ortulu olan kadinlarini hic televizyonda gordunuz mu? -eger basortusu tartismasi vs degilse-
Ben burda ikide birde sokak roportajinda herhangi sekilde tv de gorunce sasirmistim.
Ya da oldukca lux bir magzanin satis elemani olarak gorunce.

Beynimize kazinmis yani. Kendimiz bile sasiriyoruz.

2 fizikci { 07.31.07 at 13:11 }

Memleketin %60′ına aptal diyenler Tuğçe Baran’a da aptal sarışın diyorlar. Diyecek bir şey bulamayınca aptal demek nasıl bir ruh halidir..? Allah bunları islah etsin.

3 TT { 07.31.07 at 14:08 }

Tuğçe Baran:
Öte yandan benim iş yerimde tek bir örtülü kızın olmayışı garibime gidiyor. Apartmanımda var, sokağımda var, üniversitemde peruklu veya şapkalı olarak var ama gazetemde yok! Ne benim gazetemde ne de başkasının gazetesinde. Yedi gazete değiştirdim bugüne kadar hiçbirinde yoktu

Tuğçe hanım Ertuğrul Özkök’ün bizim mahalle dediği türden işyerlerinde çalışmış.
Gerçi bir çok dindar patron da müşterisini kaybetme kaygısı nedeniyle başörtülü bayanları çalıştırmıyor…

Sürekli suçlu muamelesi yapılan başörtülü hanımların psikolojilerini düşününce üzülmemek elde değil.

4 fikri zabit { 07.31.07 at 14:31 }

Tuğçe baran’ın yazılarını okumaktan büyük zevk alıyorum,böyle bir gazetede bunları yazmak yürek ister bu da Tuğçe Baran’da yeterince var.

5 freedom { 07.31.07 at 14:56 }

Başörtülü kaç tane gazeteci var ki topu topu?

6 Hatice { 07.31.07 at 15:51 }

Sayın Freedom,

Tırsak birileri müsaade buyururlarsa pekçok olacak..

7 Ece { 07.31.07 at 23:02 }

Gülay Göktürk, Ayşe Önal gibi gazeteciler de aslında benzer şeyleri söylüyorlar..
Ama Tuğçe hanım çok duygusal bir dille ifade etmiş..
Ben de helal olsun diyorum…

8 omer { 08.01.07 at 12:59 }

Konu, bu tip mesleklerde kaç adet baş örtülü kadının çalıştığından ziyade,kaçının çalışmak isteyeceği.Gazetecilik mesleğinin kenarına köşesine bulaşmış insanlar bilir;haber bulmak ve sayfayı ya da gündemi tamamlamak için ne kadar yalan yanlış bilgilerin yazıldığını ve çizildiğini.Gündelik ve tabloid gazetelerinin iftira,karalama,delilsiz yargılama alışkanlıkları bırakın inançlı insanları,her kesimden vatandaşı zaten bu tür mecralardan soğutmuş durumda.
Özellikle dikkat çekmek istediğim konu ise,son zamanlarda yaşamını kendi ilkeleri doğrultusunda yaşamaya çalışan insanlar ile,inandığı dinin referans gösterdiği doğrular ile yaşamaya çalışan insanların bir arada yaşadığının altının çizilmesi.Bu hatırlatmalar da genellikle laikliği savunan ya da zamanın azılı CHP fanatiklerinden geliyor;nedeni ise karşılarına aldıkları kitlenin ,zaten hiçbir konuda böyle bir ayrıma gitmemeleri.Günah çıkarmaya benzer durumlarda olası,işlemeden de çıkmaz ya meret boyle bir durum işte.
Tuğçe Baran ın yaklaşımı ise konuyu kadın gözünden analiz ediyor.Halbuki bilmezler ki küçük insan beyninden çıkan ,sanki yeni keşfedilmiş gibi açıklanan yaklaşımların çoğu zaten dinin temelinde mevcut ve bunu körü körüne yapan değil bilinç ile uygulayan dinci diye adlandırılan kesim:)*her ne demek ise*zaten biliyor ve uyguluyor.Yani dinin esasları ve kuralları zaten insan davranışları üzerinden değerlendirilmiyor.O;orta yerde duruyor uyguluyan uyguluyor;insanı esas alan da peygamberine bakıyor sonuç çıkarmaya çalışıyor.

Benim etrafımda dininin esaslarını uygulamaya çalışan, ya da yasaklardan kaçınan hiçbir bireyin de ne içki servisi yaptığını gördüm, ne de duydum.
Başkasının hayatına saygı duymak ayrı,inanılan değerlerin uygulama alanlarını yeniden çizmeye çalışmak ,ya da bireyin kendi hayatında değiştirmeye çalışması apayrı.
Tuğçe Baran kendince bir izahat bulmuşsa bulmuştur,şahsı muhteremin kendi yoludur ,saygımız da sonsuzdur ama kendisinin Yaşar Nuri felsefesine alkış tutan yaklaşımlarından ; bu ve benzeri örnekler ile gösterilen yaşam tarzlarını, farklı değerlendirmek gerekir .İşin katlanmak veya öyle yaşamak istemek boyutu, bireyi ilgilendirir.İslamiyetin özü; Yaratana imanı esas alır,o esas da kullar tarafından konulmaz,uygulanır.

Yazarın dikkatini çeken ;Onlarda diğerlerinin yaptıklarını yapıyor ama çoğu bilmiyor yaklaşımı da komik ama gerçek,ama dedik ya ayrımcılığı ya da ırkçılık boyutunda ki yaklaşımları da bugüne kadar buralara getiren de kendileri, oda ayrı bir ironi.
Bırakınız yapsınlar,bırakınız günah çıkartsınlar; ne de olsa mevzu, kime ya da Neye karşı çıkartmaya çalıştıklarında tıkanıp kalıyor…

9 blue { 08.01.07 at 13:58 }

Tuğçe Baran diye biri var mı hakkaten, resimdeki o mudur? Çok medyatik bir yüz, neden program yapmıyor? Yoksa göstermediği çene kısmı yok mudur aslında, ağzını kapatmasının bir sebebi olmalı :))

10 Muzaffer Edip Demren { 08.01.07 at 17:51 }

“Yoksa göstermediği çene kısmı yok mudur aslında, ağzını kapatmasının bir sebebi olmalı :)) ”

Amma komik, ben de messengerimdaki resim agiz kismini disarda biraktigi icin yeni resim mi koysam diye düsünüyordum.

11 Muzaffer Edip Demren { 08.01.07 at 22:58 }

Sok gecirdim , flash haber: TRT ´de kendisiyle mülakat yapilan kisi Ataturk´e “bu adam” dedi, alt yazida ise bu ifade gecmedi. Devlet televizyonunda Ataturk´e “bu adam “deme küstahliginda bulunan kisi derhal Atilla Yayla gibi linc edilmeli!!!!
2.dk: “sei jedem klar, dass dieser Mann..”dedi!!!
Atilla YAYLA´nin kulaklari cinlasin. Davasi devam ediyorsa isine yarayabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=UC1j1LPNrKo&mode=related&search=

Önemli


Blog sahibinin yazı ve yorumlarının dışındaki tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri blog sahibinin benimsediği anlamına gelmez.

Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederim.

***

Siz de düşüncelerinizi paylaşın: