Blog T. Suat Demren - 01 Nisan 2007 12:22 am

Rss nedir?

Rss Her blog yazarı okunmak ister. Çok kişisel ve gizli günlük tarzı olanlar ya da üyelik gibi sınırlı erişime açık olanlar hariç hemen tüm bloglar için geçerlidir bu. (”Ya ben kendim için yazıyorum kardeşim, okunması hiç önemli değil” laforizması tam bir “beyaz” palavradır.)

Okunmak ister çünkü, yazılanlar okunduğu zaman anlam kazanır. Okunmak, takip edilmek, blog yazarına “yazması” için en iyi motivasyonu sağlar.

Ve ifade edilen düşünceler yorumlarla tartışıldığı zaman değişik fikirler ortaya çıkar. İstenen de bu değil mi?

“Okunmayı” sağlayan en önemli şey hiç şüphesiz içerik.

Ama blog dünyası gün geçtikçe genişliyor. Haliyle ilgimizi çeken bloglar da her geçen gün artıyor. Bunları nasıl takip edeceğiz? Siteden siteye gezerken bilgisayar başında saatler akıp gidiyor değil mi?

İşte bu takibi kolaylaştıran müthiş bir sistem var. Adı: RSS. ( Buradan sonrası Rss kullanMayanlar için yazılmıştır.:-)

Böyle anlattığıma bakmayın. Rss ile benim tanışmamın da sadece 4-5 aylık bir geçmişi var.

En kaba tabirle -ve sıfır teknik bilgiyle- anlatmaya çalışırsam; bu program sizi site site gezme zahmetine sokmak yerine beğendiğiniz sitelerin güncellenen içeriklerini size getiriyor. Yani beğendiğiniz bir siteye eklenen tüm yeni yazı ve yorumları o sitenin adresine gitmeye gerek kalmadan bilgisayarınıza “otomatik” olarak getiriyor. Bu şekilde yüzlerce blogu takip edebilirsiniz. Sadece bloglar da değil, gazeteler, köşe yazarları, haber siteleri de aynı şekilde takip edilebiliyor.

Bazı sitelerin yorum kısımlarında çok güzel tartışmalar oluyor. Bunları takip etmenin de en kolay yolu rss. Birçoğunumun başına gelmiştir; bir yerlere uğramış fikrimizi söylemiş ama bir daha uğramayı unutmuşuzdur. Ya da sürekli takip ettiğimiz bir sitede atladığınız başlıklar, yorumlar muhakkak olmuştur. Ama ilgilendiğiniz adres rss okuyucunuzda kayıtlı olsa, eklenen her yeni yazı -ve dilerseniz yorum- bilgisayarınıza geleceğinden bu tip bir atlama olmayacak.

Bütün bu takip için birçok program var ama ben FeedReader kullanıyorum. Ve çok da memnunum. Aslında tarayıcıların da bu hizmeti var ama çok detaylı gelebilir endişesiyle hiç değinmiyorum. Bir de web tabanlı rss okuyucuları var, Google Reader gibi. Onlar da çok kullanışlı çünkü internet bağlantısı olan her bilgisayardan ulaşılabilir oluyorlar.

Ben web tabanlı değil, bilgisayara kurulan rss okuyucuyu tercih ediyorum.

Kendi kullandığım programdan hareketle anlatayım.

Önce bu linkten programı ücretsiz olarak indiriyorsunuz. Program kurulduktan sonra zaten sizi yönlendiriyor.

Takip etmek istediğiniz sitelerin rss adreslerini -yazı/yorum- programın “kaynak ekle” kısmına ekliyorsunuz ve eklediğiniz sitenin içeriği size gelmeye başlıyor. Bu kadar. Kullanımı da son derece basit. (Düşünün, ben bile kullanıyorum)

Hemen her blogun rss adresi vardır. Bunu rss ikonundan anlayabileceğiniz gibi sitenin ana sayfasında verilmiş “Rss takip” linkinden de anlayabilirsiniz.

O kadar anlattık. Şimdi kendi sitemin rss adreslerini vereyim.

Diyelim ki programı kurdunuz. “Düşünceler”i eklemek istiyorsunuz. Sağ sutunda da görüleceği gibi orada “Rss Abonelik” bölümünde yazılar rss ve yorumlar rss şeklinde iki link var.

“Düşünceler” Rss bağlantıları:

Yazılar niçin: http://www.dusunceler.org/?feed=rss2
Yorumlar için: http://www.dusunceler.org/?feed=comments-rss2

Bu linkleri kopyalayıp programınıza “kaynak ekle” komutuyla ekliyorsunuz. Ve o andan itibaren “Düşünceler’in içeriği sizin bilgisayanıza gelmeye başlıyor. Bu kadar basit yani.

Bu basitliğine rağmen müthiş takip kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlayan bir sistem rss.

“Mutlaka yararlanın” derim.

Not: Rss’nin başka pek çok avantajları da var. Limitli adsl kullanıcılarına daha az veri harcama imkanı vermesi gibi. Rss’yi daha geniş boyutlarıyla anlatan bir yazı için buraya bakabilirsiniz.

9 Responses to “Rss nedir?”

 1. on 01 Nisan 2007 at 09:27 1.Suat Öztürk

  Şimdi düşündüm de keşke bu yazıyı Bülent bey’e sipariş etseydim :D

  Birşey anlaşılmıyor gibi duruyor. :-)

 2. on 01 Nisan 2007 at 11:34 2.Bulent Murtezaoglu

  Olmus bence Suat bey, Firefox kullananlar Firefox’un “live bookmarks” ozelligine de bakabiirler minimal cozum icin (adres cubugunun kenarinda bu blog girdisinin ilk paragrafinin basinda buyugunu gordugunuz turuncu ikona tiklayarak minciklamaya baslayabilirsiniz).

  Ben cok kullanmiyorum rss’i. kullanma seklim de GNUS icinden oldugundan pek benim yazabilecegim bir yazi degildi bu. Bilgisayarci olsalar dahi emacs icinde yasamadiklari icin, 550 sayfalik kullanma tarifnamesi olan bir yazilimi ogrenmenmelerini makul kilacak herhangi bir sebepleri olmayanlara, “valla ben boyle yapiyorum” dememin bir manasi yok. Bu adam ne kullanir diye merak edip belki sevdigim araclardan istfade edecek tarzda bilgisayarla muhabbeti olanlar icin ise bu yazdigim kafi olmali.

 3. on 01 Nisan 2007 at 15:52 3.Suat Öztürk

  Teşekkürler Bülent Bey,

  Firefoxun o avantajından hiç bahsetmedim, çünkü galiba okurlarıın çok büyük bölümü İE kullanıyor. (İE’nin yeni sürümünde var mı bilmiyorum)

  “550 sayfalik kullanma tarifnamesi olan bir yazilimi ogrenmenmelerini makul kilacak herhangi bir sebepleri olmayanlara, “valla ben boyle yapiyorum” dememin bir manasi yok.

  :-) El-hak doğru.

  Selamlar.

 4. on 01 Nisan 2007 at 21:53 4.blue

  Ben de nedir bu RSS diyordum. Allah razı olsun.

 5. on 02 Nisan 2007 at 00:52 5.emel

  Her şey çok tuhaf…..

 6. on 02 Nisan 2007 at 02:00 6.candan

  Suat Bey,
  yakaladım sizi! hani hergün geliyordunuz bizim oraya..? hayır yâni kendim için bir şey istiyorsam nâmerdim! Fatih’in doğumgünü pek sessiz geçiyor, üzülüyorum.. kocaman da pasta yaptırdım hâlbuki.. hem herkesten beklerdim de sizden beklemezdim bu ihmâli. pastayı diyorum canım, tabii ki Fatih’den bahsetmiyorum. ;)

 7. on 02 Nisan 2007 at 06:18 7.Suat Öztürk

  Amin, Blue.. :-)

  Candan Hanım,

  Yapmayın yaw? Fatih’i boşverin de, bi gün pazar keyfi yaptık, rss filan açmadık onda da pastayı kaçırayazdık iyi mi?

  Hemen geldim Candan hanım, yer açın..

 8. on 02 Nisan 2007 at 10:53 8.Cihan

  Hakikaten ne guzel programmis. kurdum ekledim takip ettigim siteleri, valla calisiyor. :D

  Tesekkurler Suat Bey.

 9. on 02 Nisan 2007 at 15:44 9.Suat Öztürk

  Teessüf ederim Cihan hanım, çalışacak tabii ki, çalışmayan program mı vereceğim? :-P

  İstifade etmenize sevindim..

  Selamlar.

Trackback This Post | Subscribe to the comments through RSS Feed

Önemli

Blog sahibinin yazı ve yorumlarının dışındaki tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri blog sahibinin benimsediği anlamına gelmez.

Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederim.

Siz de düşüncelerinizi paylaşın


Kapat
E-posta ile paylaş