Monthly Archive for "Temmuz 2007"Güncel & Duyuru & Teneffüs T. Suat Demren on 09 Temmuz 2007

Seçim tahminleri ve kısa bir ara.

Ekonomi Türk seçim bahislerini açmış. Katılmak isteyenler buradan buyursun. Yalnız kaybederseniz TEGV’e bağış yapıyorsunuz ona göre.

Ben de hem kendi tahminimi yapayım hem de sizin tahminlerinizi alayım diyorum. Doğru tahmin yapanlara da küçük birer hediye göndereceğim. Söz.

Tahminlerinizi yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Sadece ilk üç partiyi ve bağımsızları tahmin etmenizi istiyorum. Oranlar tıpkı benim tahminimdeki gibi -en fazla- 4 puan aralığında olacak. (38-42 / 40-44 arası gibi) Bağımsız adaylarda ise 5 kişi aralığı olabilir. Ama “yok ben illa nokta atışı yapacağım” diyen olursa yapabilir tabi, tutmam.

Benim tahminlerim ise şöyle:

Continue Reading »


Etiketler: , ,

Güncel T. Suat Demren on 08 Temmuz 2007

Orjinal Demokrasi

Birkaç gündür sağ sütunda Radikal gazetesinin reklamının videosu vardı. Reklamı önemsedim, çünkü gerçekten iyi düşünülmüştü ve ironik demokrasi vurgusu çok güzeldi.

Radikal’in pazar günleri yayınlanan “Radikal İki” eki var. İyi yazılar çıkıyor. Bu ek internette yayınlanmadığı için pazar günleri Radikal’i bayiden alıp okuyorum.

Bayiden gazeteyi alınca aynı reklamın gazetede sürmanşetten verildiğini gördüm. Yan sütunda ise reklamdan bahseden kısa bir yazı var. Şöyle diyor yazıda:

Continue Reading »


Etiketler:

Güncel & Garabet T. Suat Demren on 08 Temmuz 2007

İp ne işe yarar?

Salih Memecan tıpkı 28 Şubat sürecinde olduğu gibi 27 Nisan sürecinde de çok iyi işler çıkattı. Arşivine mutlaka göz atın derim.

Bu da bugünkü çizgisi, pazar keyfi niyetine. Eline sağlık Memecan: Continue Reading »


Etiketler: ,

Güncel T. Suat Demren on 07 Temmuz 2007

Hayırlı olsun

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesini de içeren Anayasa değişikliğine yönelik iptal başvurusunu reddetti. Bunu hiç beklemiyordum, “anladıysam Ariel Şaron” olayım diyerek yorum bloggerliğine tezek sürdürmeyip iki üç cümle birşeyler söyleyeyim.

Bu ne anlama geliyor?

Herşeyden önce köklü bir sistem değişikliği bekliyor bizleri. Yani parlamenter sistem ciddi bir revizyona uğrayacak. Şimdiye kadar yapılanlar egemenlerin bu değişikliği istemediklerini gösteriyordu. Son süreçte de bu uğurda her türlü engeli çıkarttıklar, hepimiz yaşadık. Eğer bu karar, mahkeme üyelerinden bazılarının hukukun daha fazla eğilip bükülmesine gönlü razı gelmediği için çıkMadıysa, egemenlerimiz sistemin tıkandığının ve bu tıkanıklığın uzun vadede en çok yine kendilerini vuracağının ayırdındalar demektir.

Mahkeme bu kararla hukuku katlederek yaptığı tıkamayı yine kendisi açmış görünüyor.

Continue Reading »


Etiketler:

Tarih & Düşünce & Bilim T. Suat Demren on 06 Temmuz 2007

“Dinlerin evrimi” mi “evrimin dini” mi?

[6 Temmuz 2007 tarihinde DerinDüşünce platformunda yayınlandı.]

Sık sık duyarsınız bu iki kelimeyi “Dinlerin Evrimi.” Öyle ki pekçok kaynakta neredeyse bilimsel bir gerçeklik gibi sunulur.

Nedir bu “dinlerin evrimi” meselesi?

19.yüzyılın sonundan itibaren darwinizm, büyük bir hızla kabul gördü ve biyolojiden başlayıp ekonomi, psikoloji, sosyoloji, antropoloji ve tarih gibi hemen her alanı yaygın bir biçimde etkiledi. Bu, “din” olgusuna da “dinlerin evrimi” olarak yansıdı. Böylelikle de insanlığın son derece kısa bir zamanını kapsayan yazılı tarihine ve eldeki kısıtlı arkeolojik bulgulara dayanarak, evrim fikrinin a priori kabul görüldüğü hakim materyalist bakışla “dinlerin evrimi” düşüncesi ortaya çıkmış oldu.

Bu düşünceye göre insanlığın ilk dönemlerinde hiçbir dini inanç yoktu. İlk dinler ise ölülere tapınmayla başlamıştı. Bu konuda farklı görüşler de vardı, bunlardan bazılarına göre dinin kaynağı animizme (doğaya canlılık atfetme, onda ruh olduğuna inanma), bazılarına göre ise totemizme (sembol olarak seçilen bir insan, grup ya da eşyaya tapma) dayanıyordu. Bu evrim tarihi içinde de insanlık, inanç sistemleri olarak sırayla animizm, manizm, politeizm (çok tanrıcılık) aşamalarını geçmiş son olarak da monoteizme (tek tanrıcılık) demir atmıştı.

Continue Reading »


Etiketler: , ,

Güncel & Garabet T. Suat Demren on 05 Temmuz 2007

Kâbus gibi..

MHP, Öcalan'ı F Tipi'ne koyacak33 yaşındayım böyle çirkin siyaset görmedim. Düşünebiliyor musunuz, bir siyasi partinin genel başkanı meydanlarda Apo’nun idami için ip atıyor, kalabalık kendinden geçiyor. Bu derece istismar hiç hayra alamet birşey değil.

Allah aşkına ipi atarken Bahçeli’nin yüzündeki öfkeye, nefrete bir bakın. Delirmiş bir memlekette yaşadığımızı düşünmeye başladım.

Tam bir garabetler ve balık hafızalılar ülkesinde yaşıyoruz. Buna güvenen ve “nasılsa geçmişi unutmuşlardır enayiler” diyen Bahçeli ve türevlerinin böyle pragmatist davranması normal.

Biraz hafıza tazeleyelim, bakalım ne çıkacak.

Terör örgütünün liderinin idam dosyası TBMM’ye geldiğinde MHP koalisyon ortağı idi. Bilindiği gibi Apo’nun yakalanmasıyla oluşan miliyetçilik rüzgarı bu partiye yaramış ve ikinci parti olarak koalisyon ortağı olmuştu. Seçim kampanyasını da “Öcalan’ın idamı” üzerine kurmuştu.

Continue Reading »


Etiketler: ,

Tarih & Garabet T. Suat Demren on 04 Temmuz 2007

Endülüs’e yardım..

Klasik temcit plavlarından birisidir, ismi lazım olmayan bir forumda yine karşıma çıktı. Ana fikir şu: Müslümanlar [da] az b.k değildir, misal; “Osmanlı, Endülüs çatır çatır yıkılırken sadece seyretti, hiçbirşey yapmadı. Zaten de aralarında resmi ilişki de olmamış, bu nasıl müslümanlık.. vs” cart ve curt.

Var böyle insanlar. Tarihe dair ezberlerinden başka birşey bilmeyen, bunları da sorgulamayan, zamanın devlet idare sisteminden habersiz, 1400′lü yılları bugünkü iletişim ortamı ile karıştıran garip bir anlayış.

Bir de bunların sosluları var; ex müslim sosluları.

Bunlar da “İslam = müslümanlar” zanneden, bunu kaldıraç yaparak İslam’a vurma çabasında olan, anlaşıldığı kadarı ile de zihnen ex müslümanlıkta tatmin olmayıp halen “acaba?” diyen, rahatlamak için de bu tür “hımmm iyi ki ex müslimim bak bak ne haltmış müslimlik” atraksiyonları yaparak zihinsel tatmin yollarına giden zavallı akl-ı evveller.

Continue Reading »


Etiketler: ,

Güncel T. Suat Demren on 02 Temmuz 2007

“Ankara’da Gölge Oyunları”

Notlarıma bakarken 15 Haziran tarihli Emre Aköz yazısını işaretlediğimi gördüm. Neymiş diye baktım; Emniyet İstihbarat Dairesi’nin eski başkanı Bülent Orakoğlu’nun “Ankara’da Gölge Oyunları” adlı kitabından bahsettiği bir yazıymış.

Ben kitabı okumadım. Normalde bu tip istihbaratçı kitaplarına da mesafeliyimdir ama Aköz bu konuda güvenebileceğim bir isim olduğundan okumayı düşünüyorum.

Aköz yazısında şöyle diyor:

Sadece arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma değil, bu köşenin tüm takipçilerine öneriyorum: Diğer tüm kitapları bir yana bırakın ve hemen Orakoğlu’nunkini okuyun. Merak etmeyin, böyle yaparak diğer önemli kitaplara haksızlık etmiş olmayacaksınız. Çünkü elinizden bırakamayacağınız için, birkaç saatte bitirecek ve böylece hemen diğerlerine dönebileceksiniz.

Yazısının devamında da kitapta anlatılan bazı olaylara geçmiş Aköz. Kitaptan bazı başlıklar:

Continue Reading »


Etiketler:


Kapat
E-posta ile paylaş