Monthly Archive for "Mayıs 2007"Kitap-Dergi & Teneffüs Suat Öztürk on 13 Mayıs 2007

Kitaplar ve alışveriş..

Önce kitap kurtlarına bir haber vereyim, sonra kitap alışverişi üzerine laflayayım biraz.

Kitapyurdu.com da sanal kitap fuarı var; süre 20 Mayıs’a kadar uzatılmış. Çok cazip indirimler sunan yayınevleri var. Duyurusunda “80′in üzerinde yayınevi 20.000′e yakın kitap ve %50 ye varan indirimler” diye spot var. İlgilenenler baksın derim.

Daha önce “Kitapsever olmak” başlıklı bir yazımda anlatmıştım; kitaplarla aram çok iyidir.

Peki kitaplarımı nasıl temin ediyorum?

Aslında internetten kitap almayı sevmem. Kitapçının rafları arasında, kitaplara dokunarak, sayfalarını karıştırarak, bazılarına hoş gelmeyen o “selülöz kokusu” eşliğinde dolaşmak ve seçmek daha çok hoşuma gidiyor.

Continue Reading »

Popularity: 1% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 12 Mayıs 2007

Söylemezsem çatlarım..

“Söylemezsem çatlarım” modundayım.

Bildiğiniz gibi bağımsız adayların isimlerinin birleşik oy pusulasına yazılması hakkında düzenleme son dönemde birbirlerini yerden yere vuran AKP’nin ve CHP’nin yanında, ANAP’ın ve DYP’nin de elele vermesi ile TBMM’den geçti. (429 “Evet” oyu çıktı.)

Mevcut %10 seçim barajı(*) nedeniyle bölgesel oranda çok yüksek oy almasına rağmen Kürt partileri TBMM’ye vekil gönderemiyor. DTP’de bu seçimlerde farklı bir yol izleyerek bağımsız adaylar göstermeyi kararlaştırmıştı.

Continue Reading »

Popularity: 4% [?]

Düşünce Suat Öztürk on 09 Mayıs 2007

Oy Kullanmak

Seçmen listeleri bugün askıya çıktı. 21.05.2007 tarihine kadar askıda kalacak. Seçmen kütüklerinde yazılı olmayan ya da yazılı olmakla birlikte başka illerdeki kütüklerde yazılı olmaları sebebiyle oy kullanamayacak olanların bu durumlarını düzeltmeleri için 09.05.2007-21.05.2007 tarihleri arasında muhtarlıklara ve ilçe seçim kurullarına müracaat etmeleri gerekiyor.

Tabii ki daha evvel seçmen kütüklerine yazılı olanların da listede olup olmadıklarını kontrol etmeleri “Burası Türkiye, ne olur, ne olmaz” kabilinden önem arzedebilir.

Nihilist bir tavırla “amaaann” diyenleri hariç tutarsak, ilkesel olarak “oy kullanmamak” da demokratik bir tepki olarak görülür.

Bunun sebebi oy verecek uygun bir parti bulunamaması elbette. Ben bu düşünceyi anlasam da doğurduğu sonuçlar bakımından verilen bu güzel mesajın boşa çıktığını ve silahın geri teptiğini düşünüyorum.

Continue Reading »

Popularity: 8% [?]

Düşünce Suat Öztürk on 07 Mayıs 2007

Canım Sıkkın..

Üç dört gündür canım fena halde sıkkın.

Madem -yorum blogu da olsa- sonuçta kişisel olan bir sitem var, içimi dökeyim bari diyorum bugün.

Bu sitenin sürekli okurları bilir; birkaç kez kardeşimin askerde olduğundan söz etmiştim. Tezkeresine  2 ay kadar var. Hatay’da yapıyor askerliğini.

Yaklaşık bir hafta önce konuşmuştuk; o zamandan beri görüşemedik. Çoğu kez sahrada olduğu için biz ona ulaşamıyoruz,  genellikle o bizi arıyor. Hiç bu kadar boşluk vermemişti.

Sık sık operasyona gidiyorlar Suriye sınırına, Avanos Dağlarına. Son görüşmemizde yine Avanos’a gideceklerini söylemişti. Dün de TV’de   “Avanos’ta çatışma” anonsunu duydum; görüntüler eşliğinde,  çembere alınan teröristlerin olduğunu ve güvenlik kuvvetlerinin operasyon yaptıklarından sözediyordu.

Continue Reading »

Popularity: 9% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 05 Mayıs 2007

Kesin Çözüm

Ekonomi Türk‘te bir yazı okudum. Tüm bu siyasal sorunlarımıza çare olacak bir öneri getirmişler. Aynı konuyu  daha önce kişisel serzeniş olarak Hürrriyet yazarı -sanırım- Yalçın Doğan da söylemişti ama dediğim gibi  kişisel bir serzeniş olarak.

Ekonomi Türk’ün önerisi ise demokrasi konusunda yeni bir açılım. Siyaset teorileri evriminde bir dönüm noktası olabilir.  Özetle şu: cahil, göbeğini, kaşıyan, burnunu karıştıran kişilerle, okumuş, aydınlık yüzlü çağdaş kıyafetli kişilerin oylarının farklı çarpanları olması.

Buyrun:

Continue Reading »

Popularity: 11% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 03 Mayıs 2007

Tamtam..

Önce kafayı biraz toparlamak isteyenler için bir gezi tavsiyesi yapayım sonra yine gündeme boğulalım.

Derin Düşünce Grubu yazarlarından Arzu Hanım, Kent-i Şahane’nin ergüvan incilerini takışını seyir için bir tekne turu düzenliyor. İşte İstanbul’da yaşamadığıma dair bir pişmanlık daha.

Geziye katılacaklara “iyi eğlenceler” dileyip bizi içine çeken gündeme dönelim.

Herhalde Türkiye’de yorum blogu yazarlığı kadar kolay çok az şey vardır. Gündem öyle dolu ki elimi atsam en az 15-20 yazılık konu çıkar.

Kriz az geliyormuş gibi  bir de Cumhurbaşkanı Sezer mi göreve devam edecek, yoksa Arınç mı vekalet edecek tartışması çıktı.

Hemen söyleyeyim; ben Arınç’ın Cumhurbaşkanlığına vekalet etmesini istemiyorum.

Bunun sebebi Bülent Arınç’ı o makama layık görmediğimden değil. Arınç vekaleten de asaleten de o makamı hakkıyla doldurabilir.  (Bülent Bey’in kulakları çınlasın, bakın ben de önceden düşüncemi belirtme ihtiyacı hissediyorum.)

Benim istemeMe sebebim başka. Bilirsiniz, Anadolu’da “dalaşacağına, dolaş” diye çeşitli tabirler vardır. Anladınız siz işte; ondan.

Continue Reading »

Popularity: 11% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 02 Mayıs 2007

Vuruşarak Çekilmek..

Oligarklar boş durmuyor bu arada. 367 mucidi Kanadaoğlu bu saatten sonra TBMM  Anayasa değişikliği yapamaz diyormuş.

Anlaşılan derinler C.Başkanını halkın seçmesine karşı.

Mahkeme, köylülerin, hassoların, memoların C.başkanlığına, hukuk hokkabazlığı ile engel olmuş durumda.

Aslında CHP zihniyetinin kendi ayağına nasıl kurşun sıktığı ortada. Bu son kararla ister eski sistem devam etsin isterse halk seçsin artık militarist ve antidemokratik zihniyetli solculara köşk yolu kapanmıştır.

Continue Reading »

Popularity: 14% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 01 Mayıs 2007

İnfilak

  Anayasa  Mahkemesi CHP’nin başvurusunu haklı buldu ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu iptal etti.

Maalesef bir kez daha hukuk ideolojiye kurban edildi. Yazıklar olsun..

Anayasa Mahkemesi bu kararla adeta infilak etmiştir. 32 yaşındayım ama böylesini hiç görmemiştim. “Bu 367 projesi derin mesele” derken haklıymışım. Taammüden işlenmiş bir hukuk cinayeti var ortada.

Artık bu ülkede Cumhurbaşkanı seçilemez, Anayasa değişikliği yapılamaz. Sistem tamamen kilitlendi. Yarı ya da tam başkanlık sistemine geçmemiz kaçınılmaz olmuş durumda. Bu süreci düşünenlerin AKP’nin ilk seçimlerde patlama yapacağını düşünmemiş olmaları imkansız. AKP eliyle sistem değişikliği mi istiyorlar? Bir çok soru var cevapsız.

Çok konuşacağız bu konuyu. AKP bu süreçte en karlı konumda şu an. Galiba 25 yaş değişikliliğini yapalım hemen seçime gidelim diyorlar. 

İnşaallah bu infilak hayırlara vesile olur. Yoksa işimiz çok zor. 

Not: Mahkeme sözcüsünün kısa açıklamasından da birşey anlamadım. Gerekçeli kararı çok merak ediyorum.

Popularity: 13% [?]