Kitap-Dergi & Teneffüs Suat Öztürk - 13 Mayıs 2007 12:01 am

Kitaplar ve alışveriş..

Önce kitap kurtlarına bir haber vereyim, sonra kitap alışverişi üzerine laflayayım biraz.

Kitapyurdu.com da sanal kitap fuarı var; süre 20 Mayıs’a kadar uzatılmış. Çok cazip indirimler sunan yayınevleri var. Duyurusunda “80′in üzerinde yayınevi 20.000′e yakın kitap ve %50 ye varan indirimler” diye spot var. İlgilenenler baksın derim.

Daha önce “Kitapsever olmak” başlıklı bir yazımda anlatmıştım; kitaplarla aram çok iyidir.

Peki kitaplarımı nasıl temin ediyorum?

Aslında internetten kitap almayı sevmem. Kitapçının rafları arasında, kitaplara dokunarak, sayfalarını karıştırarak, bazılarına hoş gelmeyen o “selülöz kokusu” eşliğinde dolaşmak ve seçmek daha çok hoşuma gidiyor.

Fakat yaşadığım şehirde ilgilendiğim tür kitapları birarada bulabileceğim bir yer yok. Birkaç yer dolaşıp almam da mümkün degil çünkü kitapçıların hepsi birbirine benziyor. Ve çoğunlukla kitap alışverişlerimde önce kafamda alacaklarımı belirleyip sonra alışverişe çıktığım için de bu tür yerler benim ihtiyacımı karşılamıyor.

Bu sebeple çoğu kez interneti tercih ediyorum. (Genellikle de kitapyurdunu)

“Kitapyurdu”nun “sanal fuar” bültenini okuyunca aklımdaki birkaç kitap için bugün bakayım dedim. “Bu da vardı, şu da vardı” diye bakınırken, “hadi şu gözüme takılanları da ekleyeyim” derken, normalde bir seferde aldığımdan daha çok kitap koymuşum sepete.

Çevremdeki dostlarımın, yakınlarımın ne okuduklarını merak ederim. Böyle olunca da kendi okuduğum kitaplar üzerine konuşmasını da severim. Eski blogumu takip edenler bilir; sağ sutunda o sıralar okuduğum kitapların isimleri bulunurdu. Bağimsız alana geçince bunun nasıl yapılacağını bilmediğim için koyamadım.

“Kitapyurdu”ndan aldığım kitapları listeleyecektim, zor gelmişti yazmak; ki alışveriş sepetini kopyalayıp buraya eklemeyi becerdim. (Bayağı çözdüm ben bu pc işini, hadi bakalım inşallah :-)

Liste şu:

Azgelişmişliğin Sürekliliği Fikret Başkaya; ÖZGÜR ÜNİVERSİTE
Tedarik Süresi:3 gün Kitapyurdu Fiyatı:8,94 YTL.
Bir İktisatçının Entelektüel Portresi Sabri F.Ülgener Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar; EREN YAYINCILIK
Tedarik Süresi:1 gün Kitapyurdu Fiyatı:21,88 YTL.
Bozkırdaki Çekirdek Kemal Tahir; İTHAKİ YAYINLARI
Tedarik Süresi:1 gün Kitapyurdu Fiyatı:11,70 YTL.
Dekonstrüksiyon ve Din / Derrida’dan Caputo’ya Recep Alpyağıl; İZ YAYINCILIK
Tedarik Süresi:1 gün Kitapyurdu Fiyatı:5,99 YTL.
Din ve İdeoloji Şerif Mardin; İLETİŞİM YAYINLARI
Tedarik Süresi:2 gün Kitapyurdu Fiyatı:11,67 YTL.
İnsan Hakları ve İslam Recep Şentürk; ETKİLEŞİM YAYINLARI
Tedarik Süresi:3 gün Kitapyurdu Fiyatı:9,10 YTL.
İslam Hukuku Açısından Din ve Vicdan Hürriyeti Prof. Dr. Saffet Köse; İZ YAYINCILIK
Tedarik Süresi:1 gün Kitapyurdu Fiyatı:3,89 YTL.
İslam ve Terör / Farklı Bir Yaklaşım Doç. Dr. Ahmet Özel; KÜRE YAYINLARI
Tedarik Süresi:2 gün Kitapyurdu Fiyatı:4,54 YTL.
Makaleler Prof. Dr. Sabri F. Ülgener; DERİN YAYINLARI
Tedarik Süresi:1 gün Kitapyurdu Fiyatı:21,88 YTL.
Oryantalizm Oksidentalizm ve Şerif Mardin Alim Arlı; KÜRE YAYINLARI
Tedarik Süresi:2 gün Kitapyurdu Fiyatı:8,42 YTL.
Siyaset Mümtazer Türköne; LOTUS YAYINEVİ
Tedarik Süresi:3 gün Kitapyurdu Fiyatı:32,81 YTL.
Süreç Teolojisi David Ray Griffin/ John B. Cobb; İZ YAYINCILIK
Tedarik Süresi:Aynı Gün Kitapyurdu Fiyatı:4,79 YTL.
 

—————————-

Listeyi görünce “ohaa!” diyenleriniz olmuştur muhakkak, hiç “yok canım estağfirullah” demeyin.. :-)

Popüler kitaplarla, “yılın kitapları” listeleriyle falan ilgilenmem hiç. Normalde de bu kadar kitabı tek seferde almam. Bu kez böyle denk geldi.

Eskiden, yani bir yıl öncesine kadar çok düzenli bir biçimde kitap okurdum. Ama çocuklarım büyüyor, onlarla daha fazla ilgilenmem gerekiyor, bu sebeple eskisi kadar zaman ayırmak güçleşiyor. Üstüne iş yoğunluğumun artması ve internet/blog faaliyetlerim gibi nedenler de eklenince bu okuma konusunu epey aksatmaya başladım. Normal zamanlarda elime aldığım ortalama bir kitabı 2-3 akşamda bitiriken, şimdilerde bu süre gittikçe artan bir ivme ile uzuyor.

Aldığım kitaplardan da çok kısaca bahsedeyim.

Fikret Başkaya’nın daha önce “Paradigmanın İflası” adlı kitabını okumuştum. Sonrasında çeşitli yerlerdeki makalelerini okudum. “Sol” konusunda ülkenin en önemli isimlerinden birisidir. “Azgelişmişliğin Sürekliliği” kitabını da bir dostum tavsiye etti.

Sabri Ülgener, benim de alanım olan iktisatın -bence- duayenlerindendir. Ülgener’in makalelerinin bir cilt olarak bir araya toplanmış halini görünce hemen atladım. Ahmet Güner Sayar’ın “Ülgener portresi” de eminim iyi bir kitaptır.

Kemal Tahir’i bilirsiniz. Ezber bozan biri isimdir. Öteden beri roman okuyamam, bakalım “Bozkırdaki Çekirdek”i okuyabilecek miyim?

“Dekonstrüksiyon ve Din”, din felsefesi ve sembolizma konusunda bir kitap, nasıl çıkacak bilmiyorum.

Şerif Mardin’i herhalde duymayan yoktur, “Din ve İdeoloji” adlı bu kitabını birkaç kez almak istemiştim ama denk gelmemişti. Alim Arı da, Şerif Mardin’in metinlerini oryantalizm ve oksidentalizm ekseninde çözümlemeye çalışmak gibi çok zor bir işe girişmiş, ne çıkacak okuyup göreceğiz.

“İnsan Hakları ve İslam”, “İslam Hukuku Açısından Din ve Vicdan Hürriyeti”, “İslam ve Terör / Farklı Bir Yaklaşım” kitapları zaten sürekli ilgilendiğim konuları içeriyor. Kitapların ikisi yeni çıkmış, birisi 2002 basımı. “Süreç Teolojisi” de -detaya girmeyeyim- klasik teizme muhalif “süreç felsefesi” üzerine bir kitap.

Mümtaz’er Hoca’nın “Siyaset” adlı kitabının “siyaset bilimi” konusunda bir başucu kitabı olduğu söylenir. Bir seyahat sırasında biraz inceleme imkanı bulmuştum, almak şimdi mümkün oldu. Fakat buradan Mümtaz’er Hoca’ya sitemlerimi gönderiyorum: “Hocam, tamam 800 sayfa ama yine de kitap için 32 YTL çok değil mi ülke şartlarında?”

Okunacak kitap çok, vakit az.. Bu kitapları ne kadar zamanda okurum bilmiyorum. İşin garibi daha bunlara gelmeden okunmayı bekleyen kitaplarım var.

Hem kitapyurdu kampanyasını duyurayım hem de alışveriş sepetimden bahsedeyim dedim.

İşte benim ilgi alanlarımın birisinden bir kesit; pazar yazısı niyetine :-)

Popularity: 4% [?]

“Kitaplar ve alışveriş..” icin yapilan 15 yorum var.

 1. 13 Mayıs 2007 - 15:22 1.Tansel Güçlü

  Abi kitaplar güzel de araya bir de Marx’dır, Weber’dir, Sartre’dır hatta Braudel’dir sıkıştırsan daha iyi olmaz mıydı? Temel düşünce akımlarını içselleştirdikten sonra gerisi daha bir kolay olur yani. Arada sende ve diğer blog yazarlarında gördüğüm bazı çelişik durumlara düşülmesinin temel nedeni biraz da bu. Marx eleştirinin (bence) yetersiz olması biraz buradan geliyor sanki. Bir eleştiri olsun bu da.

 2. 13 Mayıs 2007 - 18:48 2.Ceng

  Nefesler sayılı, zaman az.Kum saatimizin üst kısmında ne kadar kum kaldı bilenimiz yok..
  Eskiden okurdum. Öyle şeyler okumalı ki, rüyalarımızda okuduklarımızın yansımasını; sağlamasını tadalım. Mevlana yılında Hz. Mevlana’nın Mesnevisini ve İmam-ı Gazali Hz.lerinin ihyasını okumak, insana bambaşka bir bakış kazandırıyor.
  Ne demiş şair : ‘’Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir !
  Mezarda geçer akça neyse, onu biriktir.'’NFK
  Can kurtulmadan, cihan kurtulmaz, demişler. Fikir konusunda Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in eserleri de okunmalı derim.
  sevgiyle..

 3. 13 Mayıs 2007 - 19:01 3.Bulent Murtezaoglu

  Heh, Tansel bey kapiyi acmis, ben de matematik ve sembolik mantik diyeyim. Quine’nin kitaplari fena degildi benim zamanimda mesela mantik icin. Bir hocanin tam sizin konusmayi sevdiginiz konudaki dersinin kaynaklari da fena gozukmuyor complexity icin:

  http://www.math.chalmers.se/~olleh/compl_f_prob.html

  Onlar bir tarafa, oldugunuz yere acaba bir kutuphane yaptirilabilir mi? Ahali yardim eder mi? Okumaya vakti ve okumasindan sadece kendisinin degil hepimizin istifade edecegi yas gurubu sadece ilgi degil — temas ettiginiz — pahalilik yuzunden ulasamiyor olabilir kitaplara.

 4. 13 Mayıs 2007 - 19:50 4.Hatice

  Merhabalar Suat Bey,

  Gündem o kadar bunaltıcı ki sonunda bu sayfada şöyle keyifli bir yazı okumak beni nasıl sevindirdi bilemezsiniz. Seçtiğiniz kitaplara baktım da çoğunluğu şu an için bana çok uzak görünüyor. Bir de galiba insanın okuma planı da ilgi alanlarına göre şekilleniyor.

  İstanbul’da yaşadığım için şanslıyım. Gidip kitapçılarda selülöz kokusunu içime çeke çeke kitapları inceleme fırsatına sahibim.

  Fakat ne yazık ki islami ilimlerle ilgili eserleri bulmak konusunda zorlanıyorum. Araştırmalar için bazen temel kaynaklara inmem gerekiyor. Ama hep yarıda kalıyor. İlahiyat camiası da sağolsun pek cimri davranıyor kütüphanelerini bizimle paylaşmak konusunda.

  Yani üzülmeyiniz. İstanbullular’ın da çaresiz kaldıkları oluyor kitap konusunda :)

  Keyifli okumalar dilerim..

 5. 13 Mayıs 2007 - 20:20 5.simeranya

  hayat hızla akıyor ve zaman kısıtlı, oysa okunacak ne kadar çok kitap var…

  hepsini okumalı mıyım?

  Cevap Gökhan özcan’dan:

  http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=2769&y=GokhanOzcan

 6. 13 Mayıs 2007 - 21:01 6.Suat Öztürk

  Arkadaşlar teşekkürler güzel yorumlarınız için.

  Tanselciğim,

  Okunacak çok kitap var. Ben çok sık kitap alırım, bana bir okuma listesi yapabilirsen memnun olurum.

  Ben Marks’ın Kapital’ini okudum, Weber’in de ” Protestan Ahlakı ve Kapitalizm Ruhu ” ve ” Sosyoloji’nin Temel Kavramları ” nı. Sartre’den Erol Güngör yüzünden soğudum, o kadar çok çelişkisini çıkartmış ki rahmetli, okuyasım gelmedi hiç. Önyargı? Evet, olabilir.

  Braudel’in “Akdeniz”ini okudum ama ” Maddi Medeniyet ve Kapitalizm” ini daha kafamda kavak yelleri eserken okumuştum, şimdi tekrar okumaya ihtiyacım var. İlk fırsatta inş.

  Tabi ben marksizm ile ilgili düşüncelerimin daha çok okuduğum marksizm eleştirilerine dayandığını kabul ediyorum. Bu açıdan önyargılı bir bakışım söz konusu olabilir.

  Sen bana güzel bir liste yap, okumayan Suat abin böle (0) olsun :-D

  Bülent bey,

  Büyük bir kütüphane var. Şu sıralarda güzel bir yere taşınıyor. Çok da iyi. Yaşadığım şehirde büyük bir üniversite de var, üniversitenin de güzel bir kütüphanesi var. İki kütüphaneden de istifade etmek mümkün. Özellikle sivil kütüphane gerçekten güzel. Ama kaç kişi ilgileniyor derseniz, iç açıcı bir manzara yok derim. (Kitap fiyatları da ayrı bir konu. Yani aslında -genel olarak- pahalı değil diye düşünüyorum ama bunun da ölçüsü kantarı yok. Aynı boyut ve içerikte iki kitap arasında yayınevi farklılığından dolayı uçurum olabiliyor)

  Hatice Hanım,

  İstanbul’da yaşamak isterdim. Evet, siz şanslısınız. Sadece kitap konusu değil; –bence– daha önemlisi kültürel aktiviteler yönünden İstanbul tam bir cennet.

  Kitap seçiminde ilgi alanı çok önemli evet. Bir noktadan sonra belli alanlara yönelmek gerekiyor. Ben serseri mayın gibi dolaşsam da halen aslında yapmak istediğim bu. Ne zaman, nasıl olur, bilemiyorum ama..

  İslamî ilimler konusunda Süleymaniye kütüphanesi sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Bildiğim kadar ile arşivin %80′i dijital ortama aktarıldı ve bazı resmi prosedürleri aşabilirseniz onlara ulaşabiliyorsunuz..

  İstanbul’a olan sevdamın bir yönü de sahaflar. İnanın akşama kadar dolaşsam zamanın nasıl geçtiğini bilmem. İstanbul’a geldiğimizde eşim benimle kitapçılara ve sahaflara gitmemek için bin derden su getiriyor. (kendimi kaybediyormuşum, söylediklerini duymuyormuşum, vs.. :-))

  Selamlar.

 7. 13 Mayıs 2007 - 21:08 7.Bulent Murtezaoglu

  Özellikle sivil kütüphane gerçekten güzel. Ama kaç kişi ilgileniyor derseniz, iç açıcı bir manzara yok derim.

  Disari kitap veriyorlar mi? Bir ara bakindiydim teknik adamlara okuyun diyoruz Istanbul’da bile bu kitaplari alabilecekleri kutuphane var mi acaba diye, pek tatminkar bir sonuc cikmamisti (benim tavsiye ettigim bir takim kitaplar da yoktu zaten). Normal vatandas kitaplari alip iki uc hafta evine goturup okuyamazsa dusunudugumuz bakimdan cok faydasi olmayabiliyor kutuphanenin.

 8. 13 Mayıs 2007 - 21:09 8.arvince

  Merhaba Suat Bey;
  Kitaplar konsunda sizden sanırım daha fazla takıntılıyım. Benim listemde tam 125 kitap var. Kitap alma konusuna gelince internet büyük bir nimet. Lakin ben kitaplara dokunmayı onların o kokusunu çok seviyorum. Bazen üzerlerindeki tozlar bile daha kıymetli geliyor gözüme.
  Adana da iken çok eski kitapların satıldığı bir yer vardı. Oraya bakarken Martı nın yazarının diğer kitaplarını görmüştüm. Çocuklar gibi sevinmiştim. Bazen rastgele gezmek insana böyle hoş süprizler yaşatabiliyor.
  Kitaplarla dolu bir yaşam dileğiyle

 9. 13 Mayıs 2007 - 21:11 9.Suat Öztürk

  Disari kitap veriyorlar mi?

  Veriyorlar. 2 hafta süresi var.

  Teknik kitap/lar konusunda hiç bilgim yok, var mı bilmiyorum. Benim gözlemim zengin bir kütüphane olduğu yönünde. Ama bu görece olabilir tabi.

 10. 13 Mayıs 2007 - 21:19 10.Suat Öztürk

  Arvince merhaba..

  Kitaplar konsunda sizden sanırım daha fazla takıntılıyım. Benim listemde tam 125 kitap var.

  Öyledir muhakkak :-)

  Bu liste benim ideal bir listem değil. Yani sadece mutat kitap alışverişimden bir kesit.

  Aslında söylediğim gibi alınacak kitap çok. Ama vakit? İşte en büyük -en azından benim açımdan- problem bu.

  Bol okumalı günler dilerim.

  Selamlar.

 11. 13 Mayıs 2007 - 23:55 11.Suat Öztürk

  Simeranya merhaba,

  Gökhan Özcan’ın yazısı için teşekkürler. Çok güzel yazmış..

  Çok da haklı..

  Selamlar.

 12. 14 Mayıs 2007 - 11:00 12.Ayşenur Bulut

  Bütün kitaplar tek bir “Kitap”‘ı daha iyi anlamak için okunur/okunmalıdır.

 13. 14 Mayıs 2007 - 12:28 13.murat koçak

  Ben oha! demedim ama yuhh! dedim yani:) 12 kitabı bir arada alan bir müşteri görmeyeli hayli zaman oldu. İnsan biraz bizide düşünür, sayfaya dökmez böyle listeyi. Bir simeranya vardı oda şimdi uzaklarda(laf aramızda son aldıklarının parasınıda ödemedi taktı gitti):))

  Bazı kitap fiyatlarının çok yüksek olduğu bir gerçek ama genel olarak, diğer harcamalarada bakılırsa ucuz olduğunu düşünüyorum. İnternetten kitap almaya bende karşıyım (kitapçıyızya), gelin selüloz kokusunu paylaşalım hepsi bana ağır geliyor, çay da var.(reklamlar)

  İnternetten satışta bazı kitaplar ucuza veriliyor ama kitabevlerinden birçok yayını daha hesaplı almak mümkün, kargo masrafıda yok. İnternette takma imkanınızda yok.(yav bu kadar reklamda, ayıp yani yeter):)

  Okumak soylu bir eylemdir.(simeranya)

 14. 14 Mayıs 2007 - 14:29 14.Suat Öztürk

  Murat bey kardeşim,

  Madem kitapçısınız bir daha ki siparişleri sizin oradan veririz. Bir kargoya bakar, n’olcak.. :-)

  Hem veresiye de varmış baksanıza.. ;-)

  Selamlar.

 15. 14 Mayıs 2007 - 17:46 15.simeranya

  Yaz geliyor bakalım, kime satacan o kitapları görecegiz.

  Takmışım öyle mi :)

  ben uzak olmayacaktım… murat abi…

Trackback This Post | Subscribe to the comments through RSS Feed

Yorum Ekleyin...