Monthly Archive for "Ocak 2007"Kitap-Dergi & Toplum Suat Öztürk on 31 Ocak 2007

İyi bir kitap..

Aklımda sizlere tanıtmak istediğim bir kitap vardı. Bu, Robert B.Downs’un yazıp rahmetli Erol Güngör’ün çevirdiği ve önsöz yazdığı “Dünyayı Değiştiren Kitaplar” adlı bir eser.

“Vardı” diyorum çünkü site müdavimlerimizden Değerli Hanımefendi Ayşenur Bulut’un Uıportal‘daki köşesinde bu kitabı tanıttığını gördüm bugün. Güzel bir tanıtım yapmış Ayşenur Hanım, aslında ekleyecek çok birşeyim yok ama ben de kitap ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

Malum, ülkemizde birçok şeyin hakîkisi olmuyor maalesef. “Gibi” yapmak en önemli özelliklerimizen birisi olmuş;  bu ideoloji taklitlerimizden  moda takibimize kadar pek çok şeyi sarmış durumda. Bunun sebeplerine pek çok yazıda zaten değiniyorum o yüzden girmeyeceğim, fakat konu “okumak” olunca bu “gibi” yapmanın diğer tahribatları da beslediğini iyi düşünmek gerekiyor.

Doğu’yu ve medeniyetimizi tanımıyoruz, tanımak istemiyoruz, redd-i miras yapmakla geçmişimizden kurtulacağımızı sanıyoruz; maalesef modernleşme projesinin  temel paradigması da bu zaten.

Peki yüzümüzü döndüğümüz Batı’yı ne kadar tanıyoruz? Kuşkusuz bu sorunun cevabı da hiç iç açıcı değil.

Bahsekonu kitap Dünya tarihine yön vermiş 16 büyük eserin bir kritiğini yapıyor  ve nasıl bir etkide bulunduklarını  özetliyor. Tabi burda seçilen eserler subjektif bir bakışla ele alınmış. Ve din edebiyat ve felsefe alanındaki eserler kapsamdışı bırakılarak fen bilimleri ve sosyal bilimlerde yazılmış eserler üzerinde durulmuş.

Continue Reading »

Popularity: 38% [?]

Güncel & Toplum Suat Öztürk on 29 Ocak 2007

“Hatırla Sevgili” dizisi üzerine..

Dün ve bugün  “27 Mayıs ve Menderes’in Dramı” yazıma çok genç kardeşlerimizden yorumlar geldi.

Yorumlarda bugünlerde TV’de gösterilen “Hatırla Sevgili” adlı bir dizi nedeniyle 27 Mayıs ve Menderes meselesinin dikkatlerini çektiğini yazıyorlar. Galiba epey izlenen bir yapım.

Ben diziyi seyretmedim -zaten TV seyretmem- ama güvendiğim birkaç kişiden edindiğim bilgi, çok yanlı bir bakış açısı ile çekilmiş bir dizi olduğu yönünde. Ve adeta 27 Mayıs’ı haklı çıkartmaya çalışan CHP borozanı bir senaryosu olduğu söyleniyor. Danışmanlığını Can Dündar yapıyormuş dizinin, eh normaldir.

Medya’nın dezanformasyonu malum; hemen her alanda bunu yapıyorlar. Diziler vasıtası ile taraflı bir biçimde işledikleri siyasi meselelere de el attılar anlaşılan.

İzlenimler’den Fethi Bey bu dizi hakkında “Neyi Hatırlayacağız Bee” başlığıyla güzel bir yazı yazmıştı.

Diziyi izleyenler bu yazıyı mutlaka okusun derim.

Popularity: 69% [?]

Kadın & Düşünce Suat Öztürk on 28 Ocak 2007

Kadınlar Ne İster?

Yok, Mel Gibson’ın “What Women Want?” filminden   bahsetmiyorum.

Ekşi sözlükte bir yazarın “Freud’un ölürken bile delicesine merak ettiği şey” dediği “Kadınlar ne ister?” sorusu hiç kuşkusuz dünyanın en zor sorularından birisi.

Kadınların ne istediğine gelmeden önce biraz “aşk”tan bahsedeyim.

Hiçbir zaman aşka itibar etmedim; yok elbette ben de aşık oldum/olduğumu sandım -hem de birkaç kez- ama  “insanî aşk” kavramını gerçekçi görmedim.

Epey zaman önce materyalist bir yorumcu ile “insan zihni ve duyguları”nı tartışırken muhatabım aşk için “Doğanın neslin devamının garantisi için bulduğu iki cinsi birbirine bağlayan geçici tutkal”  ifadesini kullanmıştı.

Elbette materyalizmin insan zihni ve duygularını beyindeki nöronların etkileşiminden ibaret gören bakışına katılmıyorum ama aşkın “geçici” olduğunda hemfikirim.

Birçok kişi “hoşlanmak” ya da “hayran olmak” ile “aşk”ı kolayca birbirine karıştırdığı için “aşk”  kolayca olunabilen, tabii kolayca olunduğu için de kolayca üstesinden gelinebilen ucuz ve sıradan bir duyguya dönüştürülüyor.

Halbuki aşk başkadır.

Continue Reading »

Popularity: 58% [?]

Güncel Suat Öztürk on 26 Ocak 2007

İsmail Cem’i uğurlarken..

Türk siyaseti zarif bir simasını; İsmail Cem’i kaybetti. Allah rahmet eylesin.

Benim özelde “Türk solu”na genelde ise “sol” a bakışım malum. Ama bu, sağlıklı bir siyasi yapı için “sol”a ihtiyacımız olMadığını düşündüğüm anlamına gelmiyor.

İsmail Cem pekçoklarımızın gözünde “sıradan” bir “Türk Solcusu” olarak gözükebilir. Ama öyle değil.. İsmail Cem’in 1970′de yayımlanan “Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi” adlı kitabını okuyanlar bu sözlerime hak verecektir.

İsmail Cem kendisini iyi yetiştirmiş, ülke gerçeklerinin farkında olan ve Türk Solu’nun içine düştüğü garabeti sık sık vurgulayan bir siyasetçiydi.

Siyasetin, içine giren herkese bulaşan kesafeti, Cem’e de bulaşmıştı elbet ama yine de O, çabaları doğrultusunda, inandıklarını ve doğru bildiklerini söylemekten çekinmedi.

Cem “ülke gerçeklerinin farkında olan ve Türk Solu’nun içine düştüğü garabeti sık sık vurgulayan bir siyasetçiydi.” demiştim.

Mesela -A.Kekeç’in yazısında geçtiği şekliyle- İsmail Cem şunları söylüyordu:

Continue Reading »

Popularity: 26% [?]

Toplum & Ahh Benim Memleketim & Düşünce Suat Öztürk on 24 Ocak 2007

Kim suçlu: Sistem mi, Toplum mu?

Ve Hrant Dink ebediyete uğurlandı.

Gerçekten anlamlı bir cenaze töreni oldu, oldukça kalabalık bir kitle Hrant Dink’i son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Bazı gazeteler “İşte Türkiye bu!” “En güzel Cevap” gibi manşetler attı. Haklılık payı var tabii ki ama bu, toplumsal durumumuz üzerine uzun uzun düşünmeye engel olmamalı.

Bloglardan tanıdığım dostlarımla gerek yine bloglar vasıtasıyla, gerekse özel yazışmalarımızla sürekli iletişim halindeyiz.

İlginç olan bir şey var. Bazı dostlarımdan, Hrant Dink’in ölümünün hemen ardından  yazdığım ve toplumsal durumumuza eğildiğim yazı ve yorumlara ilişkin olarak değişik ve birbirine tam aksi yönde iki itiraz aldım.

Bunlardan birisi topluma fazla yüklendiğimi ve haksızlık ettiğimi diğeri ise bunun tam aksi olarak  sadece sistemi suçladığımı oysa toplumun da bu travmada suçlu olduğunu öne sürüyordu.

İkisini birden savunuyor olamayacağıma göre aynı mihvaldeki [bir-iki] yazıya/yoruma gelen bu iki değişik tepki nasıl açıklanabilir?

Kanımca bu durum, toplumumuzdaki şizofrenik durumun sebeplerinin tahlilini  tam olarak yapamadığımızı gösteriyor.

Continue Reading »

Popularity: 28% [?]

Güncel & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 22 Ocak 2007

Söylenecek ne kaldı?

http://www.sabah.com.tr/2007/01/21/biz101-1.html

Popularity: 100% [?]

Güncel & Toplum & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 20 Ocak 2007

Türkiye’ye sıkılan kurşun..

Ermenice ve Türkçe çıkan Agos gazetesinin yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yapan Hrant Dink, bugün öğle saatlerinde gazetesinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.

Bu cinayeti bütün kalbimle lanetliyor, Dink’e Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

Zamanlamasından, gerçekleştirilme şekline kadar buram buram provokasyon kokan bu  cinayet Türkiye’nin başını epey ağrıtacağa benziyor.

Hrant Dink, Ermeni kimliğini aşan, donanımlı, demokrasiye, çoğulculuğa ve düşünce özgürlüğüne inanmış bir aydın idi. Birçok konuda Ermeni diasporası ile de görüş ayrılığına düşmüş vicdan sahibi bir entelektüeldi.

Olay daha çok yeni, derinlemesine bir değerlendirme yapmak zor ama bu eylemi gerçekleştirenlerin bir taşla birçok kuş vurma amacında oldukları aşikar.

Continue Reading »

Popularity: 30% [?]

Güncel & Toplum & Düşünce Suat Öztürk on 18 Ocak 2007

‘Ölüm pornografisi’ ve Medenîlik

Saddam Hüseyin’in ve yardımcılarının idamı, pek çok Batı ülkesinde, bir vahşet ve doğu toplumlarına has olduğu iddia edilen depotizm  yansıması olarak görüldü.

“İdam edileni aşağılama” yöntemlerinin despotik addedilen Doğu’ya has olduğunu anlatıp duran bu zihniyet, bunun insan doğasında varolan bir şey olduğunu, aynı aşağılamanın Batı toplumlarında da fazlasıyla yapıldığını atlıyor ve herzamanki kıvraklıkla “Cici Batı”nın karşısına “Kaka Doğu”yu yerleştiriyor.

Akşam’dan Serdar Turgut dün kendisinden beklenmeyecek güzellikte bir yazı yazmış.

Turgut yazısında Saddam’ın idamının canlı yayın gibi seyredilmesinin/seyrettirilmesinin ve Saddam’ın idamdan önce aşağılanmasının, Batı’da ve -tabii ki bizim ülkemizde- Doğu’ya has bir olay olarak gösterilmesini eleştiriyor ve  “Doğru bir tespit olabilir de bu hayli oryantalist ve Batı’nın Doğu’yu algılama biçimine dayalı bir ideolojik çözümlemedir.” diyor.

Continue Reading »

Popularity: 24% [?]

Kitap-Dergi & Toplum & Düşünce Suat Öztürk on 16 Ocak 2007

“Kürt Sorunu” ve İyi bir Kitap

13-14 Ocak’ta Ankara’da  “Kürt Sorunu” bağlamında “Türkiye Barışını Arıyor” konferansı yapıldı.

Türköne’nin yazısından öğrendiğime göre konferansta duvarda üç afiş varmış. Oldukça önemli ve meselenin çözüme dair başlangıç noktasını oluşturması gereken ibareler şöyle:

  • Her türlü şiddet ve ayrımcılığı reddetmek.
  • Çözümü Türkiye’nin iç dinamiklerinde aramak.
  • Yaşananların herkesin ortak acısı olduğu gerçeğinden hareket etmek.

Mümtaz’er Türköne’in “Birincisi şiddeti mahkûm edip, kavgasız-gürültüsüz çözümlerin önünü açarken, etnik ayrımı reddetmek iradesi gösteriyor. İkincisi, “dış mihrak” yerine Türkiye’nin içinden çıkacak irade ve inisiyatifleri koyuyor; sonuncusu da geçmişte yaşanan “ortak” acılara saygıyı ve empatiyi vurguluyor.” dediği bu üç ibare aslında önümüzdeki süreçte her aklı başında insanın bu meseleye bakması gerektiği pencereyi sunuyor.

Türköne’nin yazısında çok iyi bir tespit var:

Continue Reading »

Popularity: 25% [?]

Tarih & Toplum & Ahh Benim Memleketim & Düşünce Suat Öztürk on 14 Ocak 2007

Süregelen zihniyet..

Mustafa Armağan’ın “Küller Altında Yakın Tarih”ini okurken, yetkin tarihçiler tarafından bilinen ve dillendirilen ama genel olarak yakın tarihe yönelik yapılan değerlendirmelerde gözlerden kaçan ilginç bir noktanın vurgulandığını gördüm.

Bu bir zihniyet. CHP örgütünün zihniyeti ve bu zihniyetin etkileri.

Geçtiğimiz günlerde Radikal’e verdiği röportajla epey konuşulan Prof.Kemal Karpat, uluslararası camiada tanınan çok saygın bir tarihçimiz. Armağan, Kemal Karpat’ın verdiği röportajların herzaman ilginç olduğunu söylüyor ve Karpat’ın 5 Mayıs 1999 da Milliyet’ten Şahin Alpay’a ( Ş.Alpay şimdi Zaman’da) verdiği röportajdan bir alıntı yapıyor.

CHP örgütünün Atatürk üzerindeki etkisine vurgu yapan Karpat’ın sözleri hayli ilginç:

[Cumhuriyet] Halk Partisi bunları [Atatürk’ün toplumun düşüncesine, ruhuna, inanışına uygun hareket tarzını- K.K] değiştirdi, bir elit liderliği getirdi ve Atatürk’ü de içine aldı. Atatürk’e de açıkça söylendi: Ya bizim liderimiz olursun, ya da seni başımızdan atarız.

Armağan, Milliyet’te yayınlanan bu röportajı okuyunca bu paragraf kendisine hayli ilginç geliyor ve Kemal Karpat’ı arayıp son cümlenin doğru deşifre edilip edilmediğini soruyor. Karpat, “aynen doğru” diyor.

Zaten bir süre sonra Karpat, Zaman’dan Mehmet Gündem’e verdiği röportajda da bu konuyu açıyor ve CHP’nin bir örgüt olarak zamanla Atatürk üzerinde kontrol mekanizmaları kurduğunu ve Atatürk’ün İsmet İnönü ile Recep Peker tarafından tehdit edildiğini söylüyor.

Continue Reading »

Popularity: 25% [?]

Tarih & Toplum & İslam Suat Öztürk on 14 Ocak 2007

[Yeniden] Barış.. İyi de nasıl?

Değerli araştırmacı-yazar Mustafa Akyol’un daha önce Radikal’de yayınlanan “İsrail’e karşı ne yapmalı?” başlıklı yazısının genişletilmiş versiyonu “Türkiye Günlüğü” dergisinin Kış 2007 sayısında yayınlanmış.

Mustafa Akyol’un yazısında katıldığım pek çok tespit var. Ama konu bütünlüğü olarak baktığımda, katıldığım noktaları da kapsar biçimde önemli şerhlerim var.

Yazıdaki “çözüm önerisi” olarak sunulan argümanlara baktığımızda, Akyol’un, müslümanların metazori edilgen olduğunu ve küresel anlamda “aktör” olma güçlerinin olmadığını ihmal ettiğini görüyoruz.

Daha önce Mustafa Akyol’un yazısına karşılık “Barış, iyi de nasıl?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazımda tarihsel süreçlerden kesitler sunarak, İsrail-Filistin ilişkilerinin neden birtürlü çözülemediğini ve çözümü müslümanlardan beklemenin ne kadar anlamsız bir istek olduğunu, çünkü sorunun kaynağının Filistin değil, İsrail olduğunu göstermeye çalışmıştım.

Konunun önemine binaen o yazımı tekraren buraya alıyorum:

Değerli araştırmacı-yazar Mustafa Akyol 5 Ağustos 2006 tarihli Radikal gazetesinde yayınlanan “İsrail’e Karşı Ne Yapmalı?” başlıklı yazısını şu cümleyle bitirmiş:

Müslümanların öfkeye değil akla, intikama değil barışa ihtiyacı var…

Elhak doğru. Bizim akla ve barışa ihtiyacımız var. Hoş; kimin yok ki?..

Continue Reading »

Popularity: 22% [?]

Güncel & Tarih & Günün Yazısı Suat Öztürk on 13 Ocak 2007

Okunası Yazılar: “Hatırla!” [1-2-3 ]

Geçtiğimiz günlerde Zaman gazetesinde Alev Alatlı’nın “Hatırla” başlığıyla üç nefis makalesi yayınlandı.

Ortadoğunun son bir asrına eğilen Alatlı, güncel olarak Irak özelinde görünen ama Şerif Hüseyin’den Filistin’e kadar uzanan meseleler ile bölgenin makus talihi ve sebepleri hakkında derin tahliller yapma imkanı veren kesitler sunuyor.Ortadoğu’da neler olup bittiğini ve bunların kökenlerini kavrayabilmemiz için gerçekleri “hatırla!” diyerek kafamıza adeta birer çivi gibi çakıyor.

“Hatırla!” diyor, yani unutma! Ve sanki “Unutma ki bugün koltukları başında orada olanları yüzeysel bile denemeyecek sığlıkla, klasik birkaç şablona sığdırmaya çalışan akl-ı evvellere aldanma!” diyor.

Alatlı’nın “Unutma, benim Ortadoğulu belleğim, unutma ki, bölgenin bitmez tükenmez çilesi, Hüseyin Saddam’ın özeline indirgenip, sulandırılmasın.” diye bitirdiği yazı dizisinden kısımlar alıntılayacaktım ama tamamı önemli olduğu için bölemedim.

Arşivlik bu diziyi mutlaka okuyun derim:

[ Hatırla - 1 ] [ Hatırla - 2 ] [ Hatırla - 3 ]

Popularity: 22% [?]

Toplum & Düşünce & İslam Suat Öztürk on 11 Ocak 2007

İslam ve diğer inanışlara bakış

İslam, ona inananlar için şüpheye yer bırakmayacak bir kesinlikle evrensel bir dindir. Hz.Peygamber (sav) de peygamberlerin sonuncusudur. Bu İslam’ın ana kaynaklarında tüm kesinliğiyle geçer.

İslam kendinden önceki tüm lokal öğretileri de nesh etmiştir.

Modern Dinler tarihi literatüründe ise “Sami dinlerinin sonuncusu” olarak adlandırılır İslam.

Bunun nedeni, dinlerin, vahyin gönderildiği peygamberlerin de yaşadığı coğrafyaya doğmasıdır. İslam’ın kutsal metnine yani Kur’an’a baktığımızda da bunu görebiliriz. Kur’an’ın tarihe dair çıkarımları da çoğunlukla ortadoğu coğrafyası ile ilgilidir.

Bu coğrafî konum bazen müslümanlar arasında kafa karışıklığına yolaçıyor.

Bir çok İslam alimi, çoğu müslümanın “batıl kaynaklı, insan eseri din” olarak gördüğü Budizm, Hinduizm gibi dinlerin kökeni hakkında kesin bir yorum yapmaktan kaçındığı halde, müslümanlar Doğu dinlerinin ya da başka coğrafyalardaki inanışların “kökenleri” için “insan eseri” ifadesini kullanabiliyor.

Continue Reading »

Popularity: 22% [?]

Güncel & Tarih & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 09 Ocak 2007

27 Mayıs ve Menderes’in dramı..

Rahmetli Adnan Menderes’e idam öncesi yapılanlar..

Daha önce biliyordum; -tahminim 27 Mayıs meselesine ilgi duyanlar da biliyordur- Menderes’e idam öncesi prostat muayenesi yapıldığını. Bardakçı meseleyi yazınca tekrar gündem oldu.

Ben okurken bile utanıyorum. Ama bunları yapanlar utanmadı.

Yazmayacaktım bu kepazeliği, bilinmeyen birşey değil; belki bazılarımız “neye faydası var artık, kinleri tazelemekten başka?” da diyebilir. Haklı oldukları yanlar da var.

Evet tarih bir hamaset alanı değildir, ama geçmişte nelerin, niçin ve nasıl olup bittiğini bilmek, bunlar üzerine düşünmek, geleceğe dair sağlıklı çıkarımlar yapmak, her bilinçli ülke evlâdının vazîfesidir.

Ve canım ülkemde kanunen cezaları verilemeyen böylesi zorbalıkların hiç olmazsa vicdanlarda gereği gibi yargılanması elzemdir.

Maalesef bugün hâlâ, bir avuç cuntacı zorbanın seçimle gelmiş bir Başbakan’ı astığı, asmadan önce de aşağılayıcı işkenceler yaptığı bir sürecin başlangıcı olan 27 Mayıs’ı savunanlar var.

Continue Reading »

Popularity: 58% [?]

Kitap-Dergi & Ahh Benim Memleketim Suat Öztürk on 08 Ocak 2007

Nutuk’un Şifresi (!)

Hemen her haftasonu olduğu gibi kitapçımın raflarına dalmışken  gözüme bir kitap çarptı. Adı “Nutuk’taki Gizli Hitabe 19 Rakamının Yeni Sırları”

Ayaküstü, arka kapağından başlayarak şöyle bir baktım. Kitabı Muammer Yüksel – Erhan Kızıltan yazmış. İç sayfada yazarların ikisinin de tıp eğitimi aldığı yazıyor. Birisinin -ismini şimdi hatırlayamadım- yayımlanmış öyküleri de varmış.

Yazarların iddiasına göre  Nutuk’ta bir takım şifreler varmış. Ve yine kendi ifadelerine göre Atatürk’ün bütün hayatına egemen olan 19 rakamı ile bilinen bağlantıların ötesinde daha şaşırtıcı ve gizemli sonuçlara ulaşmışlar. Ayrıca 19 rakamının değişik bir şekilde taranmasıyla ortaya gizli bir “Gençliğe Hitabe”, bunun yanı sıra da yakın geleceğimizi ilgilendiren önemli tarihler çıkmış.(!)

Kitabın arka kapağında aynen şunlar yazıyor:

Continue Reading »

Popularity: 31% [?]

Next Page »